PropTools.my
Sumber dataLog masuk
Jenayah dilaporkan

Jenayah yang dilaporkan mengikut daerah

Pada 2023, Malaysia mencatatkan 1.57 jenayah dilaporkan bagi setiap 1,000 penduduk — 52,444 kes dalam kalangan 33 juta penduduk. Kadar ini turun daripada 2.03 pada 2020. Angka dikira bagi setiap penduduk, jadi saiz sesebuah daerah tidak menentukan kedudukannya dalam jadual.

2023 ialah tahun terkini yang diterbitkan oleh PDRM. Angka ini tiba setahun atau lebih kemudian, jadi ia menggambarkan tahun itu, bukan tahun ini.

Semua jenayah1.57setiap 1,000 penduduk
Kekerasan0.31setiap 1,000 penduduk
Harta benda1.26setiap 1,000 penduduk
Pecah rumah0.35setiap 1,000 penduduk

Mengikut daerah, 2023

Setiap angka ialah jenayah dilaporkan bagi setiap 1,000 penduduk. Isih mengikut mana-mana lajur. Jika dua atau lebih daerah ditunjukkan bersama, ini kerana polis melaporkannya sebagai satu kawasan — lihat di bawah.

LangkawiKedah2.490.452.040.59-28%
Bahagian KuchingSarawak2.430.312.120.46-25%
Kuala MudaKedah2.350.272.080.74+2%
Kuala LumpurW.P. Kuala Lumpur2.230.461.760.22-46%
Timur LautPulau Pinang2.210.601.610.33+2%
SepangSelangor2.100.421.680.27+20%
PendangKedah2.000.361.640.58-8%
BalingKedah1.990.241.750.61+33%
KlangSelangor1.930.521.410.38-10%
Kota KinabaluSabah1.890.151.740.68-6%
GombakSelangor1.830.381.450.39-18%
Padang TerapKedah1.800.371.430.54+58%
KulimKedah1.790.461.340.51+18%
TawauSabah1.780.171.610.64+73%
Johor BahruJohor1.760.401.350.26-32%
Bahagian SibuSarawak1.760.201.570.60-37%
KintaPerak1.710.431.280.46+30%
Kuala SelangorSelangor1.680.271.410.410%
Barat DayaPulau Pinang1.670.351.310.17+19%
SerembanNegeri Sembilan1.660.381.280.32-25%
Port DicksonNegeri Sembilan1.630.391.240.26-24%
Kuala PilahNegeri Sembilan1.610.251.360.52-23%
Kubang PasuKedah1.600.291.310.39-9%
Melaka TengahMelaka1.590.371.220.43-30%
JempolNegeri Sembilan1.580.381.200.46-14%
Bahagian BintuluSarawak1.580.161.420.45+2%
Bahagian SamarahanSarawak1.520.211.310.38-38%
Hulu SelangorSelangor1.520.331.200.24-37%
Sabak BernamSelangor1.500.341.160.42-39%
Perak TengahPerak1.470.301.170.28+34%
Kuala LangatSelangor1.460.381.080.16-7%
Kota BahruKelantan1.420.261.160.29-19%
BesutTerengganu1.410.361.060.39-46%
KemamanTerengganu1.390.231.160.45-22%
RembauNegeri Sembilan1.320.161.150.23-1%
PontianJohor1.310.281.030.35+19%
YanKedah1.290.171.120.32-7%
LabuanW.P. Labuan1.290.191.100.26-34%
SelamaPerak1.290.490.800.11+53%
Bahagian Sri AmanSarawak1.280.171.110.38-17%
Hulu TerengganuTerengganu1.280.241.030.22-28%
Pasir PutehKelantan1.270.310.960.26-38%
Larut MatangPerak1.270.390.880.24-28%
Bahagian BetongSarawak1.270.161.110.41-2%
JelebuNegeri Sembilan1.260.270.990.21+24%
Batang PadangPerak1.240.171.070.40+15%
JasinMelaka1.220.211.000.45+7%
Cameron HighlandPahang1.220.460.760.12+32%
BeraPahang1.200.310.890.28+4%
JerantutPahang1.200.270.920.22-8%
Tanah MerahKelantan1.190.111.080.29+3%
SempornaSabah1.180.190.990.39-19%
TemerlohPahang1.170.270.900.29-20%
PerlisPerlis1.160.260.900.32-33%
MuallimPerak1.150.240.900.37-8%
SandakanSabah1.150.101.050.44-5%
KluangJohor1.110.210.890.25-31%
Alor GajahMelaka1.110.190.920.37+5%
MaranPahang1.110.160.950.24-23%
ManjungPerak1.110.270.840.22-26%
Kota TinggiJohor1.090.180.910.14-45%
MersingJohor1.090.300.790.24-20%
KuantanPahang1.060.210.850.24-35%
KerianPerak1.060.240.820.10-2%
DungunTerengganu1.050.080.970.47-37%
MuarJohor1.040.300.740.32+22%
TenomSabah1.040.320.720.06+132%
Bahagian SerianSarawak1.040.210.830.29+21%
Bandar BaruKedah1.000.310.690.20+27%
TumpatKelantan1.000.180.820.23-29%
Kuala KangsarPerak0.990.220.770.17-7%
BachokKelantan0.980.200.780.21-24%
Gua MusangKelantan0.980.260.720.20-5%
PaparSabah0.980.170.800.26-5%
Bahagian MiriSarawak0.980.180.800.18-67%
RaubPahang0.970.210.760.12+3%
Bahagian KapitSarawak0.950.160.790.14+10%
Bahagian MukahSarawak0.930.110.820.33-1%
MachangKelantan0.920.130.790.38-37%
KamparPerak0.920.110.810.25-20%
SegamatJohor0.900.220.680.23-38%
RanauSabah0.900.100.800.29+35%
Hulu PerakPerak0.880.230.650.26+4%
KulaiJohor0.870.250.620.18-23%
Lahad DatuSabah0.850.180.670.17-3%
MarangTerengganu0.820.160.660.16-47%
LipisPahang0.780.200.580.13-13%
PekanPahang0.780.140.640.18-48%
JeliKelantan0.770.070.700.25+11%
SikKedah0.760.090.680.22+24%
Batu PahatJohor0.740.170.570.17-32%
TangkakJohor0.740.140.590.26-32%
Labuk SugutSabah0.740.170.570.38+56%
TampinNegeri Sembilan0.710.110.600.19-52%
Bahagian LimbangSarawak0.660.230.430.13-19%
SetiuTerengganu0.640.160.480.30-51%
KunakSabah0.630.080.550.22-4%
KudatSabah0.620.150.460.23+57%
Pasir MasKelantan0.590.200.380.12-37%
PutrajayaW.P. Putrajaya0.590.080.510.09-51%
Kuala KraiKelantan0.580.160.420.10-48%
SipitangSabah0.560.100.460.18-52%
TuaranSabah0.490.060.440.14-6%
KinabatanganSabah0.460.070.380.14+39%
Kota BeludSabah0.320.140.180.09-62%

Apa yang diukur, dan apa yang tidak

Jenayah yang dilaporkan bukan semua jenayah. Ini ialah kes yang sampai kepada polis. Kadar laporan berbeza mengikut tempat dan jenis jenayah, jadi angka yang rendah boleh bermakna sedikit jenayah atau sedikit laporan, dan jadual ini tidak dapat membezakan kedua-duanya.

  • Bagi setiap penduduk, bukan setiap pengunjung. Jenayah terhadap pelancong, pengunjung pusat beli-belah dan penumpang ulang-alik dikira di tempat ia berlaku, tetapi hanya penduduk yang dikira sebagai penyebut. Sebahagiannya kerana itulah Langkawi dan pusat bandar kelihatan tinggi.
  • Bukan skor keselamatan bagi sesuatu jalan. Sesebuah daerah meliputi kawasan yang luas. Kadarnya tidak menunjukkan apa-apa tentang perbezaan antara satu taman dengan taman yang lain.
  • Kekerasan ialah kategori “assault” (jenayah kekerasan) dalam data PDRM — bunuh, rogol, samun dan mendatangkan kecederaan. Curi kenderaan mengira kereta dan lori; PDRM tidak menerbitkan angka motosikal secara berasingan.
  • Dua tahun terdahulu tidak konsisten dengan angkanya sendiri. Pada 2020 dan 2021, jumlah daerah-daerah Selangor dalam data PDRM melebihi jumlah Selangor PDRM sendiri, sebanyak 320 dan 369 kes. Angka daerah yang digunakan. Angka 2023 sepadan sepenuhnya.

Mengapa sesetengah daerah ditunjukkan bersama

Polis melaporkan mengikut daerah polis (IPD), yang kawasannya tidak sama dengan daerah pentadbiran. Kuala Lumpur ialah satu daerah tetapi lima daerah polis; Johor Bahru pula lima. Angka-angka itu hanya dijumlahkan. Kes yang lebih sukar adalah sebaliknya: daerah yang baru diwujudkan selalunya tiada daerah polis sendiri dan dikawal oleh polis daerah asalnya, jadi jenayahnya termasuk dalam angka jirannya sedangkan penduduknya tidak. Kadar hanya tepat apabila kedua-dua kiraan meliputi kawasan yang sama, jadi daerah-daerah ini dilaporkan bersama:

  • Kota Setar & Pokok Sena — Pokok Sena dipecahkan daripada Kota Setar dan tiada IPD sendiri pada 2016–2023, jadi jenayahnya termasuk dalam angka Kota Setar. Ini disimpulkan daripada sejarah tersebut, bukan disahkan dalam direktori.
  • Bentong & Daerah Kecil Genting — Genting ialah daerah kecil dalam Bentong dan tiada IPD atau baris penduduk tersendiri.
  • Rompin & Daerah Kecil Muadzam Shah — Muadzam Shah ialah daerah kecil dalam Rompin dan tiada IPD atau baris penduduk tersendiri.
  • Hilir Perak & Bagan Datuk — Bagan Datuk dipecahkan daripada Hilir Perak pada 2016 dan tiada IPD sendiri dalam data ini.
  • Beaufort & Kuala Penyu — Balai Polis Kuala Penyu terletak di bawah IPD Beaufort.
  • Keningau & Tambunan & Pensiangan — Balai Polis Tambunan terletak di bawah IPD Keningau. Pensiangan, yang berpusat di Nabawan, dipecahkan daripada Keningau dan tiada IPD sendiri.
  • Kota Marudu & Pitas — Pitas dipecahkan daripada Kota Marudu dan tiada IPD sendiri.
  • Penampang & Putatan — Direktori PDRM menyenaraikan balai polis Putatan di bawah IPD Penampang.
  • Bahagian Sarikei & Bahagian Sarikie — Bahagian. Daftar juga memfailkan 47 jualan di bawah ejaan salah Sarikie; kedua-duanya merujuk ke sini. Meradong dan Maradong ialah ejaan polis dan ejaan DOSM bagi daerah yang sama.
  • Petaling & Hulu Langat — Dilaporkan bersama kerana IPD Serdang merentasi kedua-dua daerah — Seri Kembangan di Petaling, Balakong di Hulu Langat — dan tidak dapat dibahagikan antara keduanya. Sungai Buloh ditulis Sg. Buloh sehingga 2020; tahun-tahunnya tidak bertindih.
  • Kuala Terengganu & Kuala Nerus — Kuala Nerus dipecahkan daripada Kuala Terengganu pada 2014 dan masih dikawal oleh polis di sana. Tanpa penduduknya, kadar Kuala Terengganu kelihatan tinggi.

Daerah yang sepadan mengikut nama turut disemak. Seremban sepadan sepenuhnya, tetapi Nilai ialah daerah polis berasingan di dalamnya; jika tidak dimasukkan, jenayah Seremban akan berkurang sedangkan penduduknya tidak, dan kadarnya akan kelihatan rendah. Setiap daerah polis dan setiap daerah penduduk digunakan tepat sekali, dan jumlahnya sepadan semula dengan angka nasional PDRM bagi setiap tahun sejak 2016.

Sumber: PDRM melalui data.gov.my — crime_district, digabungkan dengan DOSM — penduduk mengikut daerah. Dijana pada 13 Oktober 2026. Lihat metodologi dan sumber data.