PropTools.my
Sumber dataLog masuk
Analisis langsung

Berapa kerap penjual di Malaysia menurunkan harga?

Daripada 164,751 rumah yang diiklankan untuk dijual dan kami perhatikan selama 30 hari penuh, 5.8% menurunkan harga diminta dan 0.9% menaikkannya — penurunan melebihi kenaikan dengan nisbah 6.3 berbanding satu. Penurunan median ialah 3.4%.

Tanya AI tentang potongan harga
Iklan diperhatikan164,75130 hari penuh
Menurunkan harga5.8%9,627 iklan
Menaikkan harga0.9%1,521 iklan
Penurunan median3.4%

Kali terakhir disemak 18 Oktober 2026.

Apa yang diukur, dan apa yang tidak

Jualan berdaftar di bahagian lain laman ini menunjukkan harga yang dibayar pembeli. Halaman ini menunjukkan apa yang dilakukan penjual sementara tiada siapa membeli — iaitu separuh lagi daripada sesuatu rundingan, dan separuh yang tidak diterbitkan oleh mana-mana sumber, kerana ia memerlukan iklan yang sama diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan gambaran yang dibaca sekali sahaja.

Penurunan harga bukan jualan, dan tempoh ini bukan sejarah pasaran. Penjual yang menurunkan harganya pada bulan Julai dan mengekalkannya sejak itu dikira di sini sebagai penjual yang tidak menurunkan harga, kerana kami belum memerhati ketika itu. Ini menarik kadar itu ke bawah, jadi anggap 5.8% sebagai had minimum, bukan anggaran. Hanya iklan yang sudah berada di pasaran 30 hari lalu dikira — iklan yang disiarkan minggu lepas tidak mungkin dilihat menurunkan harga, dan memasukkannya akan menarik kadar itu lebih jauh ke bawah.

Pemerhatian bermula 3 Ogos 2026, jadi tempoh ini bertambah panjang apabila rekod bertambah, dan angka ini harus dibaca sebagai 30 hari terakhir, bukan sebagai kadar jangka panjang.

Sedalam mana penurunan harga

Setiap penurunan yang diperhatikan, dikumpulkan mengikut saiz. Kebanyakannya kecil — 1,232 daripada 11,505 ialah 10% atau lebih.

Saiz penurunan
Bawah 3%5,050
3–5%2,683
5–10%2,540
10–20%930
20% atau lebih302

Penurunan yang besar tidak semestinya tawaran murah. Ia sama kerap bermakna harga asal memang tidak realistik — sebab itulah jualan berdaftar lebih penting daripada mana-mana harga diminta.

Mengikut negeri

Negeri yang mempunyai sekurang-kurangnya 200 iklan diperhatikan sepanjang 30 hari penuh, kadar penurunan tertinggi dahulu.

Negeri Sembilan7,8916067.7%
Selangor61,7944,0656.6%
Melaka6,0093626%
W.P. Kuala Lumpur14,9798775.9%
Johor23,2461,2415.3%
Pulau Pinang22,4481,1905.3%
W.P. Putrajaya1,047555.3%
Sabah5,8012945.1%
Kelantan1,171585%
Perak4,8542274.7%
Sarawak3,6871684.6%
Terengganu1,750774.4%
Kedah6,6952914.3%
Pahang3,0931043.4%
Perlis21973.2%

Peratus yang lebih tinggi bermakna penjual di situ lebih kerap menyesuaikan harga, bukan bahawa rumah di situ lebih murah. Baca bersama harga diminta dan median berdaftar bagi negeri itu.

Apa yang tidak dapat diberitahu oleh halaman ini

  • Sama ada mana-mana rumah ini terjual. Iklan yang hilang bermakna iklan itu tamat, bukan rumah itu bertukar tangan.
  • Berapa lama sesebuah rumah telah berada di pasaran. Sumber mencatatkan tarikh iklan kali terakhir dikemas kini, bukan tarikh ia mula disiarkan, jadi angka itu tidak tersedia dan tidak diteka di sini.
  • Nilai sebenar rumah itu. Semua angka di sini ialah harga diminta, dan tidak pernah dibandingkan dengan harga berdaftar — kedua-duanya merekodkan keluasan lantai secara berbeza, seperti yang diterangkan sepenuhnya di halaman harga diminta.
  • Keseluruhan pasaran. Satu portal, yang memuatkan apa yang orang pilih untuk diiklankan di situ.