PropTools.my
Sumber dataLog masuk
Analisis langsung

Projek perumahan manakah yang direkodkan KPKT sebagai bermasalah?

Daripada 24,995 projek perumahan swasta dalam daftar KPKT/TEDUH, 20,721 direkodkan sebagai siap dengan CCC atau CFO dan 620 direkodkan KPKT sebagai lewat, sakit atau terbengkalai. Selangor mencatatkan jumlah tertinggi, iaitu 156.

Tanya AI tentang rekod pemaju
Projek dalam daftar24,995
Siap20,72183% dengan CCC atau CFO
Lewat, sakit atau terbengkalai620
Pemaju yang ditanda760daripada 7,967 dalam daftar

Maksud istilah ini

Sakit dan Terbengkalai ialah istilah KPKT sendiri, dan digunakan di sini sebagaimana KPKT menulisnya. Ia ialah penilaian daftar terhadap sesebuah projek, bukan penilaian kami, dan daftar tidak menerbitkan alasan di sebalik kedua-duanya.

Tanda terhadap pemaju tidak bermakna pemaju itu didapati menipu. KPKT menyenaraihitamkan pemaju kerana pelanggaran pentadbiran dan juga pelanggaran yang serius, dan lebih separuh daripada semua pemaju yang ditanda tidak mempunyai sebarang projek sakit atau terbengkalai. Anggap tanda itu sebagai sebab untuk menyemak dengan KPKT, bukan sebagai keputusan muktamad.

Mengikut negeri

Disusun mengikut bilangan projek yang direkodkan KPKT sebagai lewat, sakit atau terbengkalai.

Selangor6,6855,579156266763137
Perak2,9392,4798223471276
Johor4,2793,4277016312354
Pahang2,5032,1245714301347
Kelantan703561553272545
W.P. Kuala Lumpur1,1298834018121036
Terengganu595481384161833
Negeri Sembilan1,3371,13732821329
Pulau Pinang1,5571,29727139524
Kedah1,7011,45425911525
Melaka1,2261,00820316120
Negeri tidak direkodkan886212001212
Perlis18616752304

“Pemaju terlibat” mengira syarikat berdaftar berasingan yang mempunyai sekurang-kurangnya satu projek sedemikian di negeri itu. Daftar tidak merekodkan syarikat induk, jadi kumpulan yang membina melalui beberapa anak syarikat muncul sebagai beberapa pemaju — dan tidak boleh dijumlahkan sebagai satu.

Pemaju dengan bilangan tertinggi

Mengikut bilangan projek yang direkodkan KPKT sebagai lewat, sakit atau terbengkalai. Bukan mengikut kadar: pemaju dengan tiga projek sedemikian daripada empat dan pemaju dengan tiga daripada empat ratus akan tersusun bersama jika diukur dengan peratusan, sebab itulah jadual ini memaparkan kedua-dua angka tanpa menyusunnya mengikut peratusan.

Ini ialah kiraan daripada daftar awam, bukan tuduhan. Sesebuah projek boleh direkodkan sebagai sakit atas sebab di luar kawalan pemaju, dan daftar tidak menerbitkan puncanya. Rekod penuh setiap syarikat, termasuk projek yang telah disiapkan, terdapat di halamannya sendiri.

Apa yang tidak dapat diberitahu oleh halaman ini

  • Mengapa sesebuah projek terhenti. Daftar merekodkan status, tanpa sebab.
  • Sama ada projek itu telah pulih sejak itu. Status adalah seperti pada import terkini, dan sesebuah projek boleh bertukar status.
  • Apa-apa tentang pemaju yang mempunyai sedikit projek. Syarikat dengan dua projek tanpa sebarang tanda tidak mempunyai sejarah penyerahan, bukan sejarah yang baik — sebab itulah halaman setiap pemaju enggan membuat tafsiran bagi kurang daripada tiga projek.
  • Prestasi sesebuah kumpulan. Daftar tidak mempunyai medan syarikat induk, jadi anak syarikat dikira berasingan dan tidak dijumlahkan di sini.

Rekod setiap pemaju terdapat dalam direktori pemaju, dan bekalan akan datang yang diwakili oleh projek-projek itu terdapat di halaman bekalan baharu.